Kıbrıs Hakkında En Çok Merak Edilenleri Yanıtladık!

09/12/2019
northcyprus

Kıbrıs’a olan ilgi ve merak gün geçtikçe artış göstermeye devam etmektedir. Gerek iklimi gerek konumu ile geçmiş yıllardan beri insanların ilgi odağı haline gelmeyi başarmış bir ülkedir. Özellikle son yıllarda da herkesin tahmin edebileceği gibi turizm alanında gösterdiği gelişmişlik ve bununla beraber gayrimenkul sektöründe de kazandığı ün ile Kıbrıs fırsatlarla dolu bir ülke olduğunu kanıtlamıştır.

Siz değerli okuyucularımıza, Kıbrıs hakkında genel olarak en çok merak edilen, sorulan soruların cevaplarını vermeye çalıştık. Böylelikle Kıbrıs sizler için sadece bir merak olarak kalmayacak!

Kuzey Kıbrıs Ne Zaman Kuruldu ?

1959 Şubat ayında, Türkiye ve Yunanistan hükümetleri biraraya gelerek, kendi himayeleri altında Kıbrıs Cumhuriyeti’nin kurulması için kararlar vermişlerdir. İlerleyen zamanlarda Londra Konferansının başlaması ardından Kıbrıs Cumhuriyeti’nin esas alınacak ilkeleri belirlenerek 16 Ağustos 1960 tarihinde bağımsız ve egemen bir devlet ilan edilmiştir.

kibriskurulus

Kıbrıs Nerede Bulunur ?

Kıbrıs Cumhuriyeti, Doğu Akdeniz bölgesinde bir ada ülkesi ve Türkiye’nin güneyinde olarak bulunmaktadır. Aynı zamanda Suriye ve Lübnan’nın batısında, İsrail’in kuzeybatısında, Filistin’de, Mısır’ın kuzeyindedir. Akdeniz’in üçüncü ve en kalabalık üçüncü adasıdır. Tüm bunların yanında bir de Yunanistan’ın güneydoğusunda da yer almaktadır.

kibrisnerededir

Kıbrıs Hangi Kıtada Yer Alır ?

En fazla merak edilen konulardan bir tanesi ise Kıbrıs’ın hangi kıtada yer aldığıyla ilgilidir. Kıbrıs Asya kıtasında yer almaktadır. Doğu Akdeniz bölgesi üzerinde bulunur ve üçüncü büyük adadır.

kibriskitasi

Kıbrıs Nasıl Yönetiliyor ?

Kıbrıs, demokrasi adı altında, sosyal adaletliliği sağlayan ve hukukun üstünlüğü ilkelerine dayanan, laik bir ülkedir. Tanımdan da anlaşılacağı üzere yönetim şekli Cumhuriyettir. KKTC Anayasası 5 Mayıs 1985 tarihinde halk oylaması yapılarak kabul edilmiştir.Kıbrıs devleti, yönetim olarak yasama, yürütme, yargı organları ile çalışmaktadır. Bu organların (yasama, yürütme, yargı) uygulama yapabileceği görevler, güçler ayrılığı ilkesi dikkate alınarak Anayasa’da düzenlenmiştir.

kibrisyonetim

Kıbrıs’ta Cumhuriyet Meclisi’nden bahsedecek olursak, 50 üyeden oluşmakta olup ve bu var olan üyeler her beş senede bir seçimle yenilik göstermektedirler. Cumhurbaşkanı seçimleri direkt olarak halk tarafından seçilmektedir. Seçilmiş olan Kıbrıs Cumhurbaşkanı ise beş yıl süre içerisinde görev yapmaktadır.

Kıbrıs Nüfusu Ne Kadar?

Kıbrıs öyle bambaşka güzelliklere sahip bir ülkedir ki buraya amacı sadece tatil yapmak olan bireyler geldiğinde hayran kalarak Kıbrıs yerlisi olmak istemektedirler. Bu sebepten dolayı Kıbrıs satılık ev ilanlarına olan ilgi çok fazladır denilebilir. Bu durum gayrimenkul sektörünü etkilediği gibi nüfusun artış oranını da bir hayli etkilemiştir.

Kıbrıs’a okumaya gelen öğrencilerin okul hayatı dışında da burada yaşamak istemesi, insanların sıcak iklim sevmeleri ve yılın neredeyse 300 gününü tatil yapıyormuşcasına yaşamak istemesi ile Kıbrıs satılık ev seçeneklerinin artması beraberinde gelen bir olaydır. Bu konuda, Kıbrıs’ta oluşan fazla talep karşısında tabii ki de beklenen bir karşılık verilmiştir.

kibrisnufus

KKTC nüfusunu hakkında istatiksel olarak açıklanmış bilgiler verecek olursak; %52.8’isini erkekler, %47.2’sini ise kadınlar oluşturmaktadır.

Bölgesel olarak baktığımızda ise %52.6’lık bir kesim Kıbrıs’ın şehirlerinde yaşarken, geriye kalan %47.4’lük kesimi ise kırsal alanlarda oturmaktadırlar.

Kıbrıs Gayrimenkul Sektöründe Ne Durumda?

Birçok alanda gelişmeler gösterdiği gibi, gayrimenkul sektöründe de bir o kadar gelişmiş bir ülkedir. Kıbrıs’ta gayrimenkul sektörü, Kıbrıs satılık ev imkanları ile ziyaretçilerini, burada yaşamak isteyen bireyleri karşılıksız bırakmamaya devam eden bir sektördür.

gayrımenkul

Farklı sebeplerden dolayı Kıbrıs devletinde yaşamak isteyen birçok sayıda insan bulunmaktadır. Buradan yola çıkarak Kıbrıs satılık ev seçenekleri çok fazla rağbet gördüğü anlaşılabilir.

Aynı zamanda sadece Kıbrıs’ta yaşamak isteyenler değil, ev sahibi olup gelir sağlamak isteyenler de Kıbrıs satılık ev ilanlarında çok fazla vakit geçirmektedirler.

Goldmark ailesi olarak sizlere faydalı bilgiler vermeye çalıştık. Kıbrıs satılık ev ilanları ve güzelliklerini incelemek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Daha fazla bilgi almak için bizimle iletişim halinde olmaktan çekinmeyin.

0 0 votes
Article Rating

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
GÖNDER
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!
close-link
İletişim Bilgilerinizi Bırakın
Kıbrıs'ta En Kazançlı Emlak Yatırımı Fırsatlarını Kaçırmayın!
En güncel portföyleri önce sizin öğrenmeniz için en kısa sürede size ulaşacağız.
GÖNDER
Hayır, Teşekkür Ederim. 
close-link
Sizi Arayalım
GÖNDER