Kıbrıs’ta Ne Yenir? Mutlaka Denenmesi Gereken 8 Lezzet!

16/01/2020

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, turizm cenneti veya başka bir deyişle tatil cenneti olarak bilinir. Otelleri, masmavi denizi, eşsiz plajları, etkileyici kültürü ve tertemiz havasının yanı sıra leziz yemekleri de meşhur bir ülkedir. Bir ülke elbette en çok kültürü ile dikkat çeker. Bu şahane ada ülkesini cazip kılan en önemli sebeplerinden birinin yemek kültürü olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. İstemesenize mis gibi havası midenize zil çaldıracak ve lezzetli şeyler yemek için can atacaksınızdır.

Kuzey Kıbrıs; yatırım imkanları, doğası ve iklimi, Türk vatandaşları için sağladığı kolaylıklar ile ev satın almak için ideal yerlerden biridir. Bunun yanı sıra, KKTC Emlak konusunda son derece gelişmiş ülkelerden biridir. KKTC Emlak sektörünün pazarda önemli bir konuma sahip olması ve Türk vatandaşlara sağladığı ev alma kolaylıkları ile birlikte pek çok Türk vatandaşı Kıbrıs satılık ev ilanlarını her geçen gün takibe almaya başlıyor.

Sakin ve huzurlu atmosferi, güzel plajları ve yurt dışında çeşitli ülkelerden Kıbrıs’a gelen gayrimenkul yatırımları ile KKTC Emlak sektörü daha da yükselişe geçmeye başlamıştır. Kıbrıs’ta konut piyasasında hem yerli hem de yabancı uyruklu yatırımcıların yer alması ve KKTC’de etrafındaki ülkelere kıyasla ev fiyatlarının daha düşük olması yabancı yatırımcılarında Kıbrıs satılık ev ilanlarına bakmalarına ve araştırmalarına sebep olmaktadır.

KKTC Emlak sektörünün son dönemlerdeki popülerliği ile Kıbrıs Satılık Ev ilanlarına bakan pek çok birey Girne’de yatırım yapmaya başladı. İmar yasasında meydana gelen değişiklik ile Kuzey Kıbrıs’ın en büyük emlak projeleri Girne’de hayata geçirilmeye başladı. Bu nedenle, Girne’de yatırım yapmak önem kazandı ve Kıbrıs satılık ev ilanlarına bakan yatırımcıların hedefi Girne oldu.

Kıbrıs’ta Ne Yenir?

Türk mutfağının keşfedilmeyi bekleyen birçok yemeği bulunmaktadır. Zengin mutfağı sayesinde dünyanın dört bir yanından insan akınına uğrayan Kuzey Kıbrıs, adada yetişen taptaze meyve ve sebzeleri, aynı zamanda kendi has lezzetleri ile de ziyaretçilerinin akıllarına kazınmasını sağlar. Öyleyse bu içeriğimizde Kuzey Kıbrıs’a gidip de yemeden dönmemeniz gereken 5 lezzetten bahsedelim.

Kıbrıs’ın Ünlü Yemekleri

Kıbrıs Köftesi

Turistlerin Kuzey Kıbrıs adasında en çok beğendikleri lezzetlerden biri olan Kıbrıs köftesinin kendine has bir lezzeti vardır. Kokusu ve görüntüsü ile sizi kendine çeken bu lezzetin sırrı havasından mı, şahane cana yakın insanlarından mı bilinmez ama adeta sizi büyüler. Adanın birçok noktasında yapılan Kıbrıs köftesini denemek için en hakiki ve meşhur yerini bulmanızı öneririz.

Muhteşem ikili köfte ve patatesin uyumu ile meydana gelen Kıbrıs köftesi, bol patates ve kıymadan yapılan son derece lezzetli bir yemektir. Kıbrıs mutfağının önemli tatlarından biri olan Kıbrıs köftesi, Türkiye’dekinden farklı olarak içerisinde ekmek bulunmadan yapılmaktadır. Yapımı son derece kolay olan Kıbrıs köftesi, günümüzde sahip olduğu popülerliği sayesinde Türkiye’deki pek çok restoranda da servis edilmektedir. Bu duruma karşın, Kıbrıs köftesi, Kıbrıs’ta yenmelidir. Kıbrıs’a yolunuz düşerse Kıbrıs’ta bulunan pek çok restoranda bu lezzetli tadı deneyimleyebilirsiniz.

Hellim

Kıbrıs’ta ne yenir? Sorusuna verilecek en keyifli cevaplardan biri Hellim’dir. Hellim Kuzey Kıbrıs’ın olmazsa olmazları arasındadır. Hatta hiç abartısız Kıbrıs deyince akla ilk gelen şey Hellim olabilir. Kıbrıs’ın en ünlü lezzetleri arasında sayılan Hellim’i adanın birçok noktasında görmeniz mümkündür. Özellikle otel kahvaltıları ile meşhur olan Kuzey Kıbrıs’ın sırrı Hellim olabilir. Bu lezzetin en özel özelliklerin biri keçi sütünden yapılıyor olmasıdır. Bu sayede 1 yıla kadar saklanabilir. Ancak günümüzde inek sütünden de yapılabiliyor. İnek sütünden yapılan Hellim’ler ne yazık ki o kadar dayanıklı olamıyor.

İlginizi Çekebilir: En Güzel Kıbrıs Tatil Planı! Kıbrıs Otelleri Hakkında Bilgiler

 

Şeftali Kebabı

Gelelim şeftali kebabına… Izgara severler için eşsiz bir lezzet olan şeftali kebabının içerisinde adında olduğu gibi şeftali yoktur. Bir yağlı olan bu kebap közlenmiş domates ve biber ile servis yapılır. Görüntüsü ile köfteyi andırabilir ancak şeftali kebabı koyun ve keçi kıymasının terbiye edilmesi ile hazırlanan bir yiyecektir. Özellikle dürüm şeklinde yenilmesi tavsiye edilir.

Molehiya

Molehiya bitkisinin kurutulup saklandıktan sonra kuzu ya da tavuk eti eşliğinde hazırlanan bir yemektir. İlk bakışta ıspanak gibi görünsende Molehiya’nın ıspanak ile hiçbir ilgisi yoktur. Kıbrıs’ın en meşhur yemeklerinden biridir ve oldukça lezzetlidir. Kıbrıs yerlilerinin sık sık tükettiği Molehiya, evlerde kurutulmuş şekilde saklanmaktadır. Tadı hoşunuza giderse kurutulmuş olanları satın alabilir evinize götürebilirsiniz. Denemeden dönmemenizi öneririz. Kıbrıs’ta ne yenir? denildiğinde akla ilk gelenler arasındadır. 

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs Girne Gezilecek Yerler| 15 Harika Öneri!

Ceviz Macunu

Birazda Kuzey Kıbrıs’ın tatlı yiyeceklerinden bahsedelim. Ceviz macununun Kıbrıs’ın kültüründe önemli bir yeri vardır. Misafirlerine ikramda bulundukları bir tatlı çeşididir. Eski bir gelenek olan ceviz macunu soğuk su ile ikram edilmektedir. Aynı zamanda kahvaltıda reçel yemekten hoşlanıyorsanız bu lezzeti deneyebilirsiniz. Orijinal tadını yalnızca Kuzey Kıbrıs’ta bulabileceğinizi düşünüyorum. O sebepten bu eşsiz ada ülkesinde tatmadan kararınızı vermeyin.

Piruhi

Aslında Osmanlı mutfağına özgü olan piruhi, Türkiye’de Karadeniz Bölgesi’nde ve Kıbrıs’ta oldukça sevilerek tüketilen bir lezzettir. Kısmen bir çeşit mantı olarak da görülebilecek olan bu lezzetin yapımında ağırlıklı olarak tereyağı, ceviz ve tulum peyniri kullanılmaktadır. Mantıdan farklı olarak, içerisine patates konularak yapılan piruhi, klasik mantı sevenler için pek fazla tercih edilen bir lezzet değildir. Bu ön yargıya karşı, yeni tatlar denemeye istekliyseniz piruhiyi Kıbrıs’ta bulunan pek çok restoranda deneyimleyebilirsiniz.

piruhi

kaynak: https://images.app.goo.gl/Cpsmdw6dENDqzS6f7

Mücendra Pilavı

Soğan, pirinç ve yeşil mercimek ile yapılan, Kıbrıs’ta kimsenin karşı koyamadığı bu lezzet, yeşil mercimek ile pirincin ne kadar iyi ikili olduğunu fark edeceğiniz bir yemektir. Oldukça besleyici değerlere sahip Kıbrıs’a özgü bu lezzet, Kuzey Kıbrıs’ta şehriyeli pirinç pilavı ve bulgur pilavına kıyasla en çok tüketilen yemekler arasında ön plana çıkmayı başarmıştır. Yapımı oldukça basit olan bu lezzeti Kıbrıs’ta pek çok kişi evinde lezzetli bir şekilde yapmaktadır. Bunun yanı sıra, Kıbrıs’ta pek çok restoranda bu lezzeti bulabilir ve deneyimleme fırsatı yakalayabilirsiniz.

mücendra pliavı

kaynak: https://images.app.goo.gl/tjyVzQDssdPtfydo8

Kolakas

İsmini bölgede bol bol bulunan, tüketilen ve satılan kolakas bitkisinden alan bu yemek, Kıbrıs ile bütünleşmiş tatlardan biridir. İçeriğinde bolca besin değeri bulunan bu yemeğin yapımında; kuzu eti, kolakas, salça, limon, karabiber ve bazen de isteğe bağlı olarak kereviz sapı kullanılmaktadır. Eğer Kıbrıs’a seyahat edecekseniz mutlaka denemeniz gereken tatlardan biri. Kıbrıs’ta bulunan pek çok restoranda bu lezzeti bulabilirsiniz.

kolakas

kaynak: https://images.app.goo.gl/1ZaWmi3Xt2ivK4t47

Kuzey Kıbrıs’ın gezilip görülecek yeri olduğu kadar tadılacakta birçok leziz yemekleri vardır. Her kültürün kendine has bir lezzeti olduğu bir gerçektir. Ancak bazı ülkelerin kültüründe olmazsa olmazlar arasında lezzetler büyük bir yer edinir. Bu eşsiz ada ülkesinin saymakla bitmeyecek leziz yiyecekleri bulunmaktadır. Ege ve Akdeniz kültürünün muhteşem meçi bu gerçeği sağlayan en şahane ispattır. KKTC hakkında daha çok bilgi edinmek, Kıbrıs satılık ev fiyatları, otel rezervasyonları ve tatil rotanızı belirlemek için web sitemize ziyaret edebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
GÖNDER
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!
close-link
İletişim Bilgilerinizi Bırakın
Kıbrıs'ta En Kazançlı Emlak Yatırımı Fırsatlarını Kaçırmayın!
En güncel portföyleri önce sizin öğrenmeniz için en kısa sürede size ulaşacağız.
GÖNDER
Hayır, Teşekkür Ederim. 
close-link
Sizi Arayalım
GÖNDER