Kıbrıs’ta Yaşamanın En Güzel Yanları

29/04/2020
kibristayasamak

Herkese merhaba, bugünkü yazımızda bahsedeceğimiz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, dört mevsim yaz tatili havasında, birbirinden güzel ve temiz plajları ve otelleriyle akıllara gelse de yalnızca burada yaşayanların bilebileceği birçok güzel yanı bulunmaktadır. Derin tarihinden eğlence mekanlarına, doğasından kumsallarına, Kıbrıs villalarından yöresel yemeklerine kadar çok sayıda güzelliği bir arada sunmaktadır. Dünyanın en yaşanabilir ülkelerinden biri olarak gösterilmekte olan Kuzey Kıbrıs, vatandaşlarına bu güzel imkanlardan sürekli yararlanma imkanı tanımaktadır. Gencinden yaşlısına herkes için elverişli bir vatan olan Kıbrıs toprakları, yerli ve yabancı dahil olmak üzere herkes için idealdir.

Akdeniz’in en büyük üçüncü adası muhteşem Kıbrıs’ın güzellikleri ve en sevilen özellikleri neler? Kıbrıs’ta yaşam nasıl? Kıbrıs’ta yaşamanın ne gibi avantajları vardır? Türk vatandaşları Kıbrıs’ta yaşayabilir mi? Haydi gelin, tüm bu soruların ve Kıbrıs’ta yaşamanın en güzel yanları nelerdir görelim!

Kıbrıs’ın Enfes Doğası

Kuzey Kıbrıs’ın limon, mandalina ve portakal ağaçları oldukça meşhurdur. Kıbrıs’ın havasından, ikliminden ve toprağının veriminden kaynaklanan leziz turunçgil bahçeleri bu enfes doğanın içinde yetişmektedir. Kıbrıs adasına özgü birçok bitki ve canlı türünün yaşadığı bilinmektedir. Doğa koruma alanları bulunmaktadır. Özellikle Dipkabraz köyü bölgesi Kıbrıs eşekleriyle nam salmış bir yerdir. Ayrıca Kıbrıs sahilleri deniz kaplumbağaları için doğal yumurtlama alanlarıdır. Kuzey Kıbrıs genel olarak Beşparmak dağlarının eteklerinde kurulan şehirlerden oluşur ve çevresi yemyeşil ağaçlarla ve bitkilerle kaplıdır. Bitki örtüsünün yoğunluğu sayesinde tertemiz bir havaya ve oksijen oranına sahiptir. Kıbrıs’ta yaşayanların sonuna kadar faydalandığı bu doğanın içerisinde inşa edilmiş muhteşem Kıbrıs satılık evler içinde yaşamak gibisi yok!

Altın Kumsalları ve Kristal Denizi

Tertemiz, kristal denizleri yılın her ayında ziyaretçilerine denize girme imkanı sunar. Eşsiz denizi ve kumsallarıyla her zaman adından söz etmiştir. Altın gibi kumsalları, berrak denizi ile Kuzey Kıbrıs’ın yaklaşık 700 kilometre boyunca uzanan tüm sahillerinde denize girilebilir. İnsanların zaman geçirirken huzur bulduğu kordonları ve sahilleriyle Girne, Kıbrıs’ta yaşayanların keyifle oturup sohbet ettiği, sosyalleştiği noktaların merkezidir. Kıbrıs’ta yaşam altın plajları ve masmavi denizi ile çok daha güzel!

kibrisdeniz

İlginizi çekebilir: Kıbrıs’ın 5 Muhteşem Şehri!

Yaşayan Canlı Tarihi Dokusu

20 Temmuz 1974’de Kıbrıs’ın kuzey sahillerinden Çıkarma Plajı’nda başlayan Kıbrıs Barış Harekatı’ndaki operasyonlar sonucu şehit düşen Türk askerleri Karaoğlanoğlu Şehitliği’nde yatmaktadır. Kıbrıs adasının Türkler açısından öneminin yanı sıra adanın her noktası tarihin ve savaşın izlerini taşıyan tarihi eserlerle çevrilidir. Beşparmak dağlarının eteklerinde Bellapais köyünde insanlar tarih ile bugünü bir arada yaşamaktadır. Bellapais manastırı Kıbrıs’a gelen turistlerin büyük çoğunluğu tarafından ziyaret edilmektedir. Manastırın bulunduğu noktadan muhteşem Kıbrıs satılık ev ve villaları da dikkat çekmektedir. Girne Kalesi, Girne Limanı başta olmak üzere birçok tarihi dokuyu içerisinde barındırmaktadır. Girne Kalesi muhteşem Akdeniz manzarası eşliğinde tarihi deniz feneri ve limanını gözler önüne sermektedir. Birçok noktası orijinal parçalardan oluşan kale içerisinde Batık Gemi Müzesi en çok dikkat çeken noktalardan biridir. Ziyaretçilerini büyüleyen Büyük Han da en uğrak turistik yerler arasındadır.

kibristarihi

Misafirperverliği

Yavru vatan Kıbrıs, aynı Türkiye ve Türk kültüründe olduğu gibi son derece cana yakın ve misafirperverdir. Turistik ziyaretlerde olsa bile dikkat çeken bu özellik, insanların Kıbrıs’ı sevmesinin altında yatan etkileyici sebeplerden biridir. Kıbrıs’ta yaşamı güzelleştiren halkı, hoşgörülü tavrı ve misafirperverliği ile insanlığın ölmediği bir vatandır.

kibrismisafirlik

Eşsiz Yöresel Tatları

Kıbrıs’ın olmazsa olmazları elbette hellim peyniri, Kıbrıs mantısı ve şeftali kebabıdır. Tüm turistler tarafından tanınan bu lezzetler Kıbrıs mutfağında birçok yöresel yemek ve tat bulunur. Birçok yöresel meze ve yemek vardır. Kıbrıs doğasında yetişen dikenli bir bitkiden elde edilen gabbar turşusu, kıymanın una batırılarak yapıldığı sirkeli köfte, hellim peyniri ilave edilerek yapılan Kıbrıs mantısı, şeftali kebabı, tavuk ciğeri, kıymalı börek, pişmiş zeytin gibi sayısız tadı Kıbrıs’ta bulmak mümkündür. Kıbrıs mutfağı, kültürüyle birlikte yaşayanlara restoran, kafe ve lokantalarında muhteşem lezzetler sunmaktadır. Kıbrıs’ın eşsiz yöresel yemekleri hem ziyaret eden turistler hem de yerliler için başka yerde bulamayacakları tatlardır.

kibrisyemekleri

Sosyal Yaşamı

Kıbrıs’ın turizm başkenti Girne’den başlayarak tüm şehirlerinde canlı ve dinamik bir sosyal yaşam alanları mevcuttur. Kafeler, restoranlar, barlar, gazinolar, oteller adayı ziyaret eden yerli ve yabancı turistler için olduğu kadar, burada yaşayanlar için de oldukça önemlidir. İnsanlar stres ve sıkıntılarından uzaklaşmak için sahilleri ve kordonlarında diledikleri gibi sosyal hayatın içine girebilmekte, birbirinden güzel eğlence mekanlarında doyasıya vakit geçirebilmektedir. Kıbrıs’ta yaşam, aktif sosyal aktivitelerle birlikte çok daha eğlenceli ve keyifli geçmektedir. Bu nedenle Kıbrıs’ta yaşamayı düşünenler ve satılık ev arayanlar için belirleyici etmenlerden biri olarak dikkat çekmektedir.

 

Huzurlu Ortamı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, sosyo-ekonomik yapısı, eğitim düzeyi, düşük suç oranı, beşeri ve kültürel yapısı ile son derece yaşanabilir bir ülke olarak dikkat çekmektedir. Kıbrıs’ta yaşamanın en güzel yanlarından biri olan huzurlu ortamı sayesinde insanlar huzur içinde, mutlu bir yuvada yaşamlarını sürdürmektedir. Kıbrıs’ta yaşam, içinde zaman geçtikçe fark edebileceğiniz birçok avantajı vatandaşlarına sunmaktadır. Birçok özelliği bir arada barındırması sayesinde oluşan refah ve huzur ortamı insanları son derece olumlu etkilemektedir. Keyifle çalışan ve eğitim gören insanlar hem kariyer anlamında hem de sosyal hayatlarında mutlu bir yaşam sürdürmektedir. Kıbrıs satılık ev ve villaları incelediğinizde göreceğiniz gibi muhteşem yaşam alanları da bu huzurlu ortamı oluşturan etmenlerden biridir.

kibrissahil

Birbirinden Güzel Kıbrıs Evleri

Kıbrıs’ta yaşamanın en güzel yanlarından biri muhteşem doğayı adeta tamamlayan Kıbrıs villaları ve evleridir. Görenleri kendine hayran bırakan ve Kıbrıs’ın dokusunu tamamlayan bu villalar, doğanın içine serpiştirilmiş yaşam alanları olarak görmek mümkündür. Villanın dokusunu tamamlayan havuzu, keyifli vakitler geçirmeyi sağlayan ferah bahçesi, dağ ve deniz manzarasını bir arada görebileceğiniz muhteşem terası ve iç dekorasyonu ile Kıbrıs satılık ev arayanlar için birbirinden güzel seçenekler bulunmaktadır. Tarzınıza ve isteğinize uygun satılık ev modellerinden tercih yapabilir, Kıbrıs’ta yaşamanın keyfine hemen varabilirsiniz. Havuzlu apartman dairesi, müstakil, ikiz müstakil, penthouse, dublex ve triplex villa gibi Kıbrıs ev modelleri bulunmaktadır. Lefkoşa, Girne, Mağusa ve İskele şehirlerinde konumuna ve özelliklerine göre değişen satılık ev fiyatlarıyla harikulade bir ev sahibi olabilirsiniz!

kibrissatilikev

Kıbrıs satılık ev ilanlarını buradan inceleyebilirsiniz!

Oturma İzni Alma Kolaylığı

Bir Türk vatandaşı olarak kolayca oturma izni alınabilen Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ev almak ve Kıbrıs’ta yaşamanın en güzel yanlarına tanık olmak mümkündür. Kıbrıs’a taşınmak ve Kıbrıs’ta yaşamak isteyen Türk vatandaşları kolaylıkla ev sahibi olabilir, oturma izni alabilir. Bu nedenle, bu konu hakkında soru işareti bulunan vatandaşlara kısaca açıklayalım.
Hangi şartlarda Türk vatandaşı olarak oturma izni alabilirsiniz?

kibristatil

• Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde ev satın alan Türk vatandaşları, tapunun devri ile birlikte 1 yıl süre ile oturma izni alma hakkına sahip olur.
• Türk vatandaşları 3 yıl ikamet ettikten sonra süresiz oturma izni sahibi olabilir.
• Ev satın alan, tapu sahibi olan 65 yaş üstü vatandaşlar süresiz oturma izni sahibi olabilir.

İlginizi çekebilir: Nasıl Kıbrıs Vatandaşı Olunur?

0 0 votes
Article Rating

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
GÖNDER
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!
close-link
İletişim Bilgilerinizi Bırakın
Kıbrıs'ta En Kazançlı Emlak Yatırımı Fırsatlarını Kaçırmayın!
En güncel portföyleri önce sizin öğrenmeniz için en kısa sürede size ulaşacağız.
GÖNDER
Hayır, Teşekkür Ederim. 
close-link
Sizi Arayalım
GÖNDER