Kuzey Kıbrıs’a Giriş Şartları Nelerdir? Nasıl Kuzey Kıbrıs’a Giriş Yapılır?

18/09/2022
kuzey-kıbrıs

Antik Yunan Mitolojisi ‘ne göre kıyıya vuran dalgaların köpüklerinden güzelliğin ve aşkın simgesi Afrodit’in doğduğu rivayet edilen Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti, Akdeniz’in bütün güzelliklerini içinde barındıran bir ada ülkesidir. Türkiye’nin güneyinde bulunan Kuzey Kıbrıs Cumhuriyeti’nin sahip olduğu doğal güzellikler, plajlar, lüks tatil köyler, casinolar ve eğlence merkezleri bir turizm cenneti olan ülkeye her yıl binlerce turistin gelmesini sağlamaktadır. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti sadece Türkiye’den gelen değil dünyanın birçok yerinden gelen turistleri ağırlamaktadır.

Türkiye’de yavru vatan olarak bilinen Kuzey Kıbrıs Türkiye Cumhuriyeti’nin Türkiye’den gelen için herhangi bir pasaport veya vize talebi olmaması özellikle Türkiye’den birçok kişinin tatil yeri olarak Kuzey Kıbrıs’ı seçmesini sağlıyor. Türkiye vatandaşları sadece Türkiye Cumhuriyeti kimlikleri ile Kuzey Kıbrıs’a giriş yapabiliyorlar. Ayrıca Kuzey Kıbrıs’ta para birimi olarak Türk lirasının kullanılması da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tatil yeri olarak Kuzey Kıbrıs’ı seçmelerindeki en önemli nedenlerden biri.

kuzey-kıbrısKuzey Kıbrıs bir turizm cenneti olarak her ne kadar genellikle tatil amacı ile ziyaret edilse de son zamanlarda yatırımcıların da dikkatini çekmeyi başarmış durumda. Türkiye ekonomisinde son zamanlarda yaşanan dalgalanmalar yatırımcıları daha çok yurtdışındaki yatırımlara yönelmeye zorluyor. Kuzey Kıbrıs ise sağladığı avantajlar ve diğer ülkelere göre sunduğu daha uygun fiyatlar ile Türkiye’den gelen yatırımcıların son zamanlarda yoğun ilgisi ile karşı karşıya. Özellikle gayrimenkul yatırımına olan ilgi her geçen gün daha da artıyor.

Kuzey Kıbrıs’a tatil ve yatırım amaçlı gelenlerin öncelikli olarak en çok merak ettiği soruların başında ise Kuzey Kıbrıs’a nasıl giriş yapılabilir, nelere dikkat edilmeli ve Kuzey Kıbrıs’a giriş şartları nelerdir soruları yer alıyor. Yazımızda ise bu sorular hakkında detaylı cevaplar vermeye çalışacağız.

Kuzey Kıbrıs’a Giriş Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kuzey Kıbrıs’a Türkiye Cumhuriyeti’nden giden kişiler için pasaport veya vize zorunluluğu bulunmamaktadır. Türkiye Cumhuriyeti kimliği Kuzey Kıbrıs’a giriş yapabilmek için yeterlidir. Ancak söz konusu kimliğin mutlaka yeni kimliklerden olan çipli kimlik olması gerekmektedir. Ayrıca sürücü belgesi kimlik yerine geçmediği için Kuzey Kıbrıs’a geçişte bir geçerliliği bulunmamaktadır. Kuzey Kıbrıs’a turist olarak gittiyseniz 3 aylık süreyi geçmemeniz gerekiyor.

Kuzey Kıbrıs’a Giriş Şartları

kuzey-kıbrısSon zamanlarda yaşadığımız Covid-19’a bağlı pandemi dönemiyle birlikte ülkelerin giriş çıkışlarına ait prosedürler de birçok değişikliğe uğramış durumda. Vaka sayılarının giderek azalmasıyla birlikte her ne kadar birçok ülkeye artık karantinaya girmeden seyahat etmek mümkün olsa da yine de ülkelerin giriş ve çıkış için bazı şartları bulunuyor. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne giriş şartları ise 12.04.2022 tarihinde vaka sayılarının azalması ile güncellenmiş durumda. Bu son güncellemeye göre Kuzey Kıbrıs’a aşılı veya aşısız kişiler ülkeye karantina veya test zorunluluğu olmadan giriş yapabilecekler. Ancak aşısız kişilerin ülkeye giriş yapmadan 72 saat önce yapılmış negatif PCR veya son 24 saat içerisinde yapılmış negatif antijen test sonucuna sahip olması gerekiyor. Aşılı kişiler ise iki doz aşılar için ikinci dozun, tek doz aşılar için ise tek doz aşının üzerinden 14 gün geçmiş ve 270 gün yani 19 ay geçmemiş olması gerekiyor.

GoldMark Estates ekibi olarak bu yazımızda Kuzey Kıbrıs’a giriş yapmayı düşünenlerin bilmesi gereken Kuzey Kıbrıs’a giriş şartları nelerdir, nasıl Kuzey Kıbrıs’a giriş yapılır ve Kuzey Kıbrıs’a giriş yaparken nelere dikkat edilmeli soruları hakkında detaylı bilgi vermeye çalıştık. Umarız faydalı bir yazı olmuştur. Kuzey Kıbrıs giriş şartları ve benzeri içeriklere ulaşmak için sitemizde bulunan diğer yazılara göz atabilirsiniz. Kıbrıs’ta doğru ve güvenilir gayrimenkul değerlemesi hizmeti alarak doğru gayrimenkule sahip olmak ya da yatırım yapmak için sitemizde bulunan iletişim kısmından bizimle iletişime geçebilirsiniz.

 İlginizi Çekebilir: Kuzey Kıbrıs’ta Yazın Neler Yapılır?

 

5 1 vote
Article Rating

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
GÖNDER
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!
close-link
İletişim Bilgilerinizi Bırakın
Kıbrıs'ta En Kazançlı Emlak Yatırımı Fırsatlarını Kaçırmayın!
En güncel portföyleri önce sizin öğrenmeniz için en kısa sürede size ulaşacağız.
GÖNDER
Hayır, Teşekkür Ederim. 
close-link
Sizi Arayalım
GÖNDER