Kıbrıs’a Yerleşmeyi Düşünenler Mutlaka Okumalı!

08/06/2020
kıbrısayerlesmek

Merhaba, yeni konumuz yine Kıbrıs’a yerleşmeyi düşünenler ve Kıbrıs satılık ev arayışında olanlar için önemli bilgiler içermekte. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için ışık tutucu niteliktedir. Kıbrıs’a yerleşmek için ne gerekli? Kıbrıs’ta oturma izni nasıl alınır? Kıbrıs’tan ev almak mantıklı mıdır? Tüm bu soruların cevabını bulabileceğiniz içeriğimize geçelim.

Kıbrıs’a Yerleşmeyi Mi Düşünüyorsunuz?

Dört tarafı Akdeniz’le kaplı bir ada ülkesi olan Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, birçok özelliği ve avantajları ile son derece güzel bir tercihtir. Ilıman iklimi, tertemiz doğal alanları, narenciye ağaçları, altın plajları, tatil köyleri, muhteşem otelleri, turistik alanları ve sosyal hayatının yanı sıra, Kuzey Kıbrıs’a bir kez gelenlerin bile hayran olduğu ve yerleşmeye karar verdiği birbirinden güzel şehirleri ve kendine has Kıbrıs satılık ev ve villaları ile herkesin hayallerini süsleyen bir yaşam biçimi sunar.

Kıbrıs’a yerleşmeyi düşünenlerin bilmesi gereken bazı hususlar ve yasal gereklilikler vardır. Yavru vatan Kıbrıs’a yerleşmeden önce bu bilgilerin oldukça fayda sağlayacağı söylenebilir. Peki bu noktada, Kıbrıs’a yerleşmek için ne gerekli?

NOT: Kıbrıs’a yerleşmek konusunda net değilseniz, fikir vermesi açısından linkteki içeriğimize göz atabilirsiniz!

https://www.goldmarkestates.com/kibrista-ev-sahibi-olmak-icin-5-neden/

Kıbrıs’ta Yaşamak İçin Gerekenler

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti hangi özellikleri ile diğer ülkelerden ayrılmaktadır? Ne gibi avantajlara sahiptir? Kıbrıs hakkında yeterli bilgi sahibi olmamak adaya yerleşme sürecinde insanları kimi zaman olumsuz etkileyebilmektedir. Kıbrıs hakkında genel bilgiler, yaşam koşulları, Kıbrıs satılık ev ilanları, Kıbrıs oturma izni gibi konular mutlaka öğrenilmesi gerekmektedir. Hadi gelin Kıbrıs’ta yaşamak için gerekenleri birlikte inceleyelim.

Kuzey Kıbrıs Hakkında Bilgi Edinmek

Kıbrıs’a yerleşmeden önce mutlaka genel bilgi sahibi olmak gerekmektedir. Kuzey Kıbrıs’ın şehirleri; Girne, Lefkoşa, Mağusa, İskele hakkında coğrafi, beşeri ve sosyal bilgiler edinmek hangi bölgeye taşınmanız gerektiğini ve Kıbrıs satılık ev arayışında hangi bölgelere odaklanmanız gerektiği hakkında fikir vermektedir. Bunun yanı sıra, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin yapısı, tarihi ve siyasal durumunu bilmek de yarar sağlamaktadır. Türkiye ile aynı zaman dilimi içerisinde bulunmaktadır. Para birimi olarak Türk lirası kullanılmaktadır.

Kıbrıs’ta Günlük Yaşamı Öğrenmek

Kıbrıs’ta günlük yaşam hakkında bilgi sahibi olmak, yerleşmeden önce büyük avantajlar sağlamaktadır. Türk vatandaşları için bile bazı ufak sürprizlere ev sahipliği yapmaktadır. Bunlardan birisi Türkiye’ye göre trafik yönünün ters olmasıdır. Kıbrıs araçlarının direksiyonu sağ tarafta bulunmakta ve trafik soldan akmaktadır. Ancak Türkiye’den alınan ehliyetler Kıbrıs’ta da geçerli olmaktadır. Alışık olduğumuz fakat Kıbrıs’ta farklı olan ayrıntılardan biri de prizlerin İngiliz tarzı üç dişli olmasıdır.

Kıbrıs’a yerleşmek için ne gerekli, merak edenler için sosyal hayatı öğrenmek de önemlidir. Sosyalleşme bakımından oldukça aktif ve hareketli olduğu bilinmektedir. Zira, gece hayatı ile de dünya çapında meşhurdur. Ilıman ve sıcak havası yılın büyük kısmında sosyal aktivitelere imkan tanır. Özellikle öğrencilerin yoğun olarak bulunduğu bölgelerde hem gündüz hem gece sosyal hayat hareketlidir. Ayrıca, Kıbrıs insanı oldukça cana yakındır ve Türk insanına benzer. Böylece yerleşilen bölgede her türlü komşuluk bağları güçlendirilmekte, mutlu ve güvenli bir yaşam sürdürmeye imkan tanımaktadır.

Kıbrıs Satılık Ev Bulmak

Kuzey Kıbrıs bir bakıma evleri ile meşhurdur. Birbirinden güzel villaları, müstakil evleri, penthouse tarzı evleri ile görenleri hayran bırakmaktadır. Kıbrıs’ın yemyeşil doğası ve manzarası içine inşa edilmiş bu harika Kıbrıs satılık ev ilanları Kıbrıs’a yerleşmek için sayısız seçenek sunmaktadır. Bütçeye, ihtiyaca ve isteğe bağlı olarak oldukça çeşitli Kıbrıs satılık ev bulmak mümkündür. Dileyenler geniş bahçeli, güvenli müstakil ev, dileyenler ise lüks havuzlu, dağ ve deniz manzaralı villa seçimi yapabilmektedir. Profesyonel bir gayrimenkul danışmanı ile çalışmak bu noktada önem arz etmektedir.

Kıbrıs Oturma İzni Almak

Kıbrıs’a yerleşmek için ne gerekli diyenler için önemli bir nokta da oturma izni alınması gerekmektedir. Kıbrıs vatandaşları hariç herkes yabancı statüsünde yer aldığı için bazı istisnalar hariç kalıcı oturma izni ilk etapta verilmemektedir. Türk vatandaşları oturma izni almak için taşınmaz mal sahibi olması gerekmektedir. Bu durumda Kıbrıs’ta ev alan vatandaşlar 3 yıl boyunca birer yıllık oturma izni alabilmektedir. Kıbrıs oturma izni, vize süresinin başlangıcından itibaren en geç 30 gün içerisinde İlçe Polis Müdürlüğü Muhaceret Amirliği’ne başvuru yapılması gerekmektedir.

İlginizi Çekebilir: Kıbrıs’ta Ev Alanlar Oturum İzni Alabiliyor!

İlginizi Çekebilir: Nasıl Kıbrıs Vatandaşı Olunur? KKTC Vatandaşlık Almak!

GoldMark Estates olarak Kıbrıs’a yerleşmek için ne gerekli olduğunu kısaca anlattık. Kıbrıs serüveninize ortak olmak ve KKTC emlak arayışınıza destek olmak için her zaman yanınızdayız!

 

Kıbrıs Yatırım Fırsatları!

Kıbrıs emlak yatırımı fırsatları hakkında merak ettikleriniz için  bizimle iletişime geçin.
GÖNDER
Acele edin! En karlı yatırımlar sizleri bekliyor!
close-link
İletişim Bilgilerinizi Bırakın
Kıbrıs'ta En Kazançlı Emlak Yatırımı Fırsatlarını Kaçırmayın!
En güncel portföyleri önce sizin öğrenmeniz için en kısa sürede size ulaşacağız.
GÖNDER
Hayır, Teşekkür Ederim. 
close-link
Sizi Arayalım
GÖNDER